اخبار اسلایدی
عاشورا...

1396/7/8 شنبه

عاشورا، مدرسه‌ی انسان‌سازی است و در قدم به قدم حرکت امام حسین(عليه‌السلام) به سوی کربلا تا شهادت ایشان و یارانش و اسارت خاندانش، برای ما درس است. کربلا، خوان گسترده‌ای است که هر چه برای عروج و کمال انسان لازم است، می‌توان از آن برداشت. پس چقدر به‌جاست که با تأمل در خطبه‌های امام(عليه‌السلام) در مسیر کربلا، غذای جانمان را از این خوان گسترده برداریم و در مسیر عاشورایی شدن، گام برداریم و با بینش صحیح و توحیدی امام(عليه‌السلام) مفاهیمی همچون عزت و ذلت، مرگ و حیات، جبر و اختیار، امر به معروف و نهی از منکر، پیروزی و شکست، زشت و زیبا، سعادت و شقاوت و... را بشناسیم و در وجود خود، رنگ توحید به آن‌ها بزنیم؛ تا بتوانیم همچون امام(عليه‌السلام) مرگ در مسیر حق را همچون گردن‌بندی زیبا بر گردن دخترکان ببینیم! تا بتوانیم حیات را جهاد در راه حق و عقیده بدانیم؛ مرگ با عزت را بر زندگی ذلت‌بار در جوار ظالمان، ترجیح دهیم؛ تنها همّ و غممان، شناخت قضای الهی و حرکت بر مسیر رضای خدا باشد، نه حرکت بر مبنای میل و خواست نفسانی خود؛ و در این راه بر بلاهایی که برای تثبیت ایمان ما پیش رویمان قرار می‌گیرد، صبر کنیم تا در نهایت، مثل زینب(عليهاالسلام) هر چه را که در راه کمال و سعادت برایمان اتفاق می‌افتد، زیبا و جمیل ببینیم، حتی اگر ظاهرش دردناک و طاقت‌فرسا باشد.

...و این است پیام اصلی عاشورا.

در این مباحث، حقیقت "کلّ یومٍ عاشوراء و کلّ أرضٍ کربلاء" بررسی می‌شود که همان حضور انسانیت انسان در تمام صحنه‌های عاشورا و کربلا، در تمام زمان‌ها و مکان‌هاست. پس در هر میدانی که برای ما باز می‌شود، باید ببینیم در کدام جبهه‌ایم: در جلوه‌های فانی جبهه‌ی یزیدی، یا در جلوه‌ی پایدار جبهه‌ی حسینی که همان مقام انسانیت و صراط مستقیم ولایت و اسماء الهی است و قوای انسانی در آن، فعال می‌شود.

در واقع ندای "هَل مِن ناصرٍ ینصُرنی" اگر چه از نای امام حسین(عليه‌السلام) برآمد، اما نصرتی است برای خود انسان در جهت کمالش. گویی امام(عليه‌السلام) پیوسته فریاد می‌زند: کیست که بخواهد او را به مقام انسانی برسانم؟ و اولین و مهم‌ترین جلوه‌ی لبیک ما به ندای امام، این است که قلبمان امام را اجابت کند؛ یعنی همان رتبه‌ی حقیقت جانمان که تعلیم اسماء الهی را گرفته و می‌تواند با حقایق توحید، نبوت و ولایت، ارتباط برقرار کند.

اما کدام قلب است که بتواند لبیک‌گوی ندای امام باشد؟...

قلب سالم، قلبی است که پیوسته در حضور خدا و امام است و اسماء خدا را در هر میدانی حاضر می‌کند. وظیفه‌ی اصلی ما برای انتظار امام زمان(عجّل‌الله‌فرجه) نیز سالم کردن قلبمان است. چگونه؟ راه سلامت قلب، چیست؟ عبادت؟ اخلاق؟ ولایت؟ موانعش کدام است؟ گناهان و معاصی؟ حبّ دنیا؟...